Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno: navštivte nejzajímavější větrný mlýn ve středních Čechách

Větrný mlýn Vrátno – chcete zažít něco nevšedního a poznat historii i techniku zblízka? Pak je pro vás ideální tip na výlet větrný mlýn Vrátno, který se tyčí nad obcí stejného jména v okrese Mladá Boleslav. Jedná se o jednu z nejzajímavějších technických památek ve středních Čechách, která vás ohromí svou velikostí, architekturou i funkcionalitou.

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl postaven v roce 1870 a patří k typu holandských mlýnů, které mají pevnou stavbu a otáčivou střechu s větrným kolem. Mlýn má neobvykle vysokou kuželovitou střechu s vikýři, která dosahuje do výše 18 metrů. Větrný mlýn Vrátno má čtyři podlaží, ve kterých se nacházelo mlecí zařízení, sklad mouky a obytné prostory. Vedle mlýna stojí ještě budova s tzv. stoupami, které sloužily k drcení kostí na hnojivo.

Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno – historie a rekonstrukce mlýna

Větrný mlýn Vrátno nechal postavit na svém pozemku místní statkář Václav Mareček, který chtěl zpracovávat obilí ze svých polí. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena, který použil pískovec z místních lomů. Mlýn byl dokončen v roce 1870 a brzy se stal známým a vyhledávaným místem pro mlynáře i zákazníky. Mlýn byl vybaven dvěma francouzskými kameny a jedním válcovým strojem, které dokázaly zpracovat až 10 tun obilí denně.

V roce 1878 byla vedle mlýna postavena ještě další budova, ve které byly umístěny stoupy na drcení kostí. Statkář Mareček totiž nakupoval od řezníků z okolí kosti, které nechal drtit ve stoupách poháněných převodovou hřídelí ze mlýna. Z kostní moučky pak hnojil svá pole a zvyšoval tak úrodu. Stoupy byly velmi vzácné a unikátní zařízení, které se jinde v Čechách téměř nevyskytovalo.

V prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám s pomocí jedné místní ženy, později jej pronajímal různým nájemcům. Jeden z nich, sekerník Václav Petr ze Mšena, byl znám jako opravář mlýnů a pomáhal udržovat mlýn ve vynikajícím stavu. Provoz mlýna byl ukončen v roce 1923, kdy byl opuštěn a ponechán svému osudu.

Od té doby začal mlýn chátrat a postupně se stal ruinou. Cizí lidé jej vykrádali a ničili, tuláci a bezdomovci tu přespávali a pálili to, co ještě zbylo. V roce 1934 zde byly už jen holé zdi, v roce 1973 zbylé zdivo dosahovalo do výše prvního patra. Mlýn byl zapsán do seznamu kulturních památek, ale nikdo se o něj nestaral.

Až v roce 1990 koupil mlýn soukromý majitel, který se rozhodl jej rekonstruovat a přebudovat na rekreační objekt. Rekonstrukce byla velmi náročná a nákladná, trvala více než deset let. Mlýn byl opatřen novou střechou, která však neodpovídala původní podobě, a zmenšenou napodobeninou větrného kola. Vnitřek mlýna byl upraven pro ubytování hostů, ale zachoval si některé prvky původního zařízení.

V roce 2014 koupil již částečně rekonstruovaný mlýn nový majitel Aleš Křemen, který se svou partnerkou Lucií Kozelskou pokračoval v obnově historického objektu. Aleš Křemen je podnikatel a výrobce vrtulí z Odolena Vody, který využil své profesní znalosti a nechal vyrobit potřebné mechanické zařízení, aby mlýn mohl být obnoven s větrnými lopatkami v původní podobě. Mlýn je nyní plně funkční a dokáže se otáčet podle směru větru. Mlýn je také vybaven moderními technologiemi, jako je solární elektrárna, tepelné čerpadlo nebo biologická čistírna odpadních vod.

Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno – jak navštívit mlýn

Větrný mlýn Vrátno je v současnosti veřejnosti nepřístupný, slouží jako soukromé rekreační středisko pro hosty majitele. Pokud chcete mlýn navštívit, musíte si ho pronajmout na víkend nebo na týden. Mlýn nabízí ubytování pro 12 osob ve čtyřech ložnicích, dvou koupelnách, obývacím pokoji s krbem a kuchyni s jídelnou. K dispozici je také venkovní terasa s grilem a ohništěm, dětské hřiště a parkoviště. Mlýn je obklopen krásnou přírodou a nabízí klid a soukromí pro odpočinek i zábavu.

Pokud si chcete jen prohlédnout mlýn zvenku, můžete se k němu dostat pěšky nebo na kole po místní komunikaci od křižovatky silnice č. 259 mezi obcemi Vrátno a Kluky. Mlýn stojí o samotě v polích na mírném návrší asi 1,5 km severovýchodně od Vrátna nedaleko železniční tratě z Mladé Boleslavi do Mšena. Z mlýna je krásný výhled na okolní krajinu i na hrad Lobeč, který leží asi 3 km jihozápadně od mlýna.

Co vidět a dělat v okolí

V okolí mlýna se nachází mnoho zajímavých míst a aktivit pro celou rodinu. Můžete navštívit například tyto památky a atrakce:

  • Hrad Lobeč: goticko-renesanční hrad ze 14. století, který sloužil jako sídlo pánů z Lobče a později jako lovecký zámeček. Hrad je zrekonstruován a nabízí prohlídky interiérů i exteriérů, včetně hradního parku, kaple a věže s vyhlídkou. Na hradě se pořádají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo rytířské turnaje.
  • Skalní město Lobečsko: přírodní rezervace s největším skalním městem ve středních Čechách, které se rozkládá na ploše 25 hektarů. Skalní město je tvořeno pískovcovými skalami různých tvarů a velikostí, které vytvářejí úzké průchody, jeskyně, rokle a vyhlídky. Skalní město je ideálním místem pro pěší turistiku, horolezectví nebo cykloturistiku.
  • Železniční muzeum Lužná u Rakovníka: muzeum, které se zabývá historií a současností železnice v České republice. Muzeum má expozici v historické budově nádraží Lužná u Rakovníka, kde si můžete prohlédnout staré jízdenky, plány, fotografie nebo uniformy. Muzeum také provozuje venkovní areál s kolejištěm a depem, kde jsou vystaveny historické lokomotivy, vagóny a další železniční technika. Muzeum pořádá pravidelné jízdy historických vlaků po okolních tratích.
  • Zámek Mšeno: barokní zámek ze 17. století, který byl postaven na místě původní tvrze. Zámek sloužil jako sídlo různých šlechtických rodů, například Valdštejnů, Lobkoviců nebo Thun-Hohensteinů. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s rybníky a altány. V zámku se nachází muzeum regionální historie a kultury, kde si můžete prohlédnout sbírky uměleckých předmětů, lidových krojů nebo hraček.

Kromě těchto památek můžete také navštívit další zajímavá místa v okolí, jako jsou například kostel sv. Petra a Pavla ve Vrátnu, rozhledna na vrchu Hradiště, přehrada Kluky nebo pivovar Mšeno. V okolí se také nachází mnoho cyklostezek a turistických tras, které vás provedou krásnou krajinou středních Čech.

Větrný mlýn Vrátno – závěr

Větrný mlýn Vrátno je tip na výlet, který stojí za to zažít. Jedná se o unikátní technickou památku, která vás ohromí svou historií i současností. Mlýn je také skvělým místem pro relaxaci i zábavu s rodinou nebo přáteli. V okolí mlýna se nachází spousta dalších atrakcí a aktivit pro každého. Neváhejte a vydejte se na výlet do středních Čech, kde vás čeká větrný mlýn Vrátno a mnoho dalšího.

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde https://www.facebook.com/mlynvratno/.

Další tip výlet – chci jet jinam

Chcete navštívit jiné památky ve Středočeském kraji? Kam na výlet ve Středočeském kraji.

Sdílejte na:
Posted in Středočeský kraj and tagged .