Strahovský klášter a knihovna

Strahovský klášter a knihovna: Vstupte do chrámu vědění!

Praha 1, Pohořelec 8, premonstrátský klášter, sídlo památníku národního písemnictví

Strahovský klášter a knihovna: Poklad nad Prahou

Strahovský klášter a knihovna úvod: Klenot na Petříně

Strahovský klášter a knihovna - vítejte v jednom z nejkrásnějších míst Prahy! Strahovský klášter se tyčí nad městem už více než 900 let a stále doslova bere dech. Když jsem ho poprvé navštívil, nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Ta nádhera, ten klid, ta atmosféra... Prostě wow! A to jsem ještě netušil, co mě čeká uvnitř.

Představte si, že vstoupíte do místa, kde se zastavil čas. Kde každý kámen, každá freska a každá kniha vypráví svůj příběh. Místa, kde se snoubí historie, umění a duchovní rozměr v dokonalé harmonii. Přesně takový je Strahovský klášter a jeho světoznámá knihovna.

Pojďte se mnou na výlet do míst, kde se psaly dějiny. Míst, která inspirovala umělce, vzdělávala učence a dodnes fascinují návštěvníky z celého světa. Připravte se na cestu časem, která vás zavede od středověku až po současnost. A věřte mi, nudit se rozhodně nebudete!

Strahovský klášter a knihovna - historie: Od skromných začátků k monumentální slávě

Začněme tím, jak to vlastně všechno začalo. Představte si Prahu roku 1143. Město se teprve rozrůstá, Karlův most ještě nestojí a na místě dnešního Hradu je jen dřevěná pevnost. A právě v této době se král Vladislav II. rozhodl založit klášter na kopci Strahov.

Víte, proč se klášteru říká Strahovský? Legenda praví, že když první mniši hledali vhodné místo pro stavbu, našli na kopci stráž (latinsky "strahov"). A název byl na světě! Jednoduché, že?

Začátky byly skromné. Dřevěné budovy, pár mnichů a spousta práce. Ale postupem času se klášter rozrůstal a bohatl. Přežil husitské války, třicetiletou válku i josefínské reformy. Vždycky se dokázal zvednout z popela jako bájný Fénix.

A víte, co je na tom všem nejúžasnější? Že to všechno můžete vidět na vlastní oči! Když procházíte klášterem, jako byste listovali učebnicí dějepisu. Tady gotická kaple, tam barokní freska, a všude kolem vás dýchá historie.

Osobně mě vždycky fascinuje, jak se klášter měnil v průběhu staletí. Každá epocha tu zanechala svou stopu. Je to jako skládat puzzle, kde každý kousek představuje jinou historickou etapu. A když to všechno složíte dohromady, výsledek vás ohromí!

Strahovská knihovna: Kde se knihy mění v umění

A teď se připravte na skutečný vrchol naší prohlídky – slavnou Strahovskou knihovnu. Tohle není jen obyčejná knihovna. To je chrám vědění, který vám vezme dech!

Představte si místnost tak krásnou, že byste v ní chtěli bydlet. Stropy zdobené nádhernými freskami, police plné vzácných knih, glóbusy a další vědecké přístroje... Když jsem tam poprvé vešel, měl jsem pocit, že jsem se ocitl v pohádce.

Knihovna se skládá ze dvou hlavních sálů – Teologického a Filozofického. Teologický sál, postavený v 17. století, je starší a intimnější. Filozofický sál je mladší (z 18. století), ale o to velkolepější. Je dlouhý 32 metrů, široký 10 metrů a vysoký 14 metrů. To je jako menší fotbalové hřiště!

A co teprve ty knihy! Knihovna jich má přes 200 000, z toho asi 3000 rukopisů a 1500 prvotisků. To jsou knihy vytištěné před rokem 1500, tedy v samých počátcích knihtisku. Představte si, že držíte v ruce knihu starou 500 let. To je něco, co vám internet nikdy nemůže nahradit!

Mým osobním favoritem je obrovský glóbus v Filozofickém sále. Je to vlastně taková knihovna ve tvaru zeměkoule. Uvnitř jsou police na knihy! Geniální, že?

A nezapomeňte se podívat na strop. Fresky v Filozofickém sále zobrazují vývoj lidského vědění a moudrosti. Je to jako komiks o historii vědy a filozofie. Můžete tam strávit hodiny a pořád objevovat nové detaily.

Co nesmíte minout v Strahovský klášter a knihovna

Strahovský klášter a knihovna toho nabízí tolik, že byste tu mohli strávit celý den. Ale pokud máte omezený čas, tady jsou věci, které byste rozhodně neměli minout:

  • Strahovská knihovna – To je samozřejmě must-see. Teologický a Filozofický sál vás ohromí.
  • Bazilika Nanebevzetí Panny Marie – Nádherný barokní kostel s úžasnou akustikou. Pokud budete mít štěstí a zastihněte varhanní koncert, budete unešeni.
  • Strahovská obrazárna – Sbírka maleb od gotiky po romantismus. Osobně mě vždycky fascinují portréty – jako byste se dívali do očí lidem, kteří žili před staletími.
  • Kabinet kuriozit – Tady najdete všechno možné i nemožné. Od vycpaného dodo (vyhynulý pták) po "mořskou pannu" (ve skutečnosti šikovně sešitá horní polovina opice s rybím ocasem).
  • Klášterní zahrady – Po tolika dojmech si potřebujete odpočinout? Zahrady nabízejí krásný výhled na Prahu a příjemné prostředí pro relax.

A nezapomeňte – není to jen o tom, co vidíte, ale i o tom, co cítíte. Vnímejte atmosféru, představujte si, jak tu žili mniši před staletími, jak tu pracovali opisovači knih, jak tu diskutovali učenci. To je to, co dělá návštěvu Strahova skutečně nezapomenutelnou.

Praktické informace pro návštěvníky: Vše, co potřebujete vědět

Teď, když jsem vás doufám nalákal, pojďme si říct, jak se do Strahovského kláštera vlastně dostat a co všechno potřebujete vědět:

Jak se tam dostanete?

Strahovský klášter najdete na adrese Strahovské nádvoří 1/132, Praha 1. Je to kousek od Pražského hradu, takže se dá krásně spojit návštěva obou památek.

  • Tramvají: Nejblíže je zastávka Pohořelec (linky 22 a 23).
  • Pěšky: Pokud máte rádi procházky, můžete vyšlápnout kopec z Malé Strany. Je to asi 15 minut chůze do kopce, ale stojí to za to – výhledy jsou úžasné!
  • Autem: Parkování v okolí je dost omezené, doporučuji spíš MHD.

Otevírací doba

Klášter je otevřený denně, ale pozor – různé části mají různou otevírací dobu:

  • Strahovská knihovna a obrazárna: denně 9:00-17:00 (v zimě do 16:00)
  • Bazilika: denně 9:30-17:00 (v zimě do 16:00)
  • Klášterní zahrady: denně 10:00-18:00 (pouze v létě)

Vstupné

Ceny se mohou měnit, ale pro orientaci:

  • Základní vstupné (knihovna + obrazárna): 150 Kč
  • Snížené vstupné (studenti, senioři): 80 Kč
  • Rodinné vstupné: 300 Kč
  • Bazilika: zdarma

Tip: Pokud plánujete navštívit víc pražských památek, může se vám vyplatit Prague Card, která zahrnuje vstup do mnoha muzeí a památek včetně Strahovského kláštera.

Prohlídky

Můžete si klášter projít sami, ale doporučuji komentovanou prohlídku. Průvodci jsou skvělí a dozvíte se spoustu zajímavostí, které byste jinak minuli. Prohlídky se konají několikrát denně v češtině i angličtině.

Občerstvení

Po prohlídce vám určitě vyhládne. Naštěstí je přímo v areálu kláštera několik možností:

  • Klášterní restaurace: Skvělá česká kuchyně s výhledem na Prahu. Trochu dražší, ale stojí to za to!
  • Klášterní pivovar: Ano, mniši tu vaří vlastní pivo! A je vynikající. Můžete ho ochutnat přímo v pivovaru nebo si koupit lahev na památku.
  • Café Desired: Příjemná kavárna, kde si můžete dát kávu a zákusek.

Strahovský klášter: Místo, kde se historie potkává se současností

Strahovský klášter není jen historická památka. Je to živé místo, kde se stále něco děje. Kromě stálých expozic tu probíhají různé výstavy, koncerty a další akce.

Například v létě se v klášterních zahradách konají open-air koncerty. Sedět na trávníku, poslouchat krásnou hudbu a dívat se na panorama Prahy – to je zážitek, na který jen tak nezapomenete!

A co teprve vánoční trhy na nádvoří kláštera! Ty mají úplně jinou atmosféru než přeplněné trhy v centru města. Horký svařák, vůně skořice a perníku, a nad tím vším majestátní silueta kláštera – prostě dokonalá vánoční idylka.

Klášter také pořádá různé vzdělávací programy pro školy i veřejnost. Můžete se tu naučit třeba kaligrafii nebo se dozvědět víc o starých tiskařských technikách. Je úžasné vidět, jak se tu staletá tradice vzdělávání udržuje i v 21. století.

A nezapomeňte se podívat na aktuální výstavy. Strahovská galerie často hostí zajímavé umělecké projekty, které kombinují historické prostředí s moderním uměním. Je fascinující vidět, jak spolu komunikují staré fresky a současné instalace.

Tipy pro návštěvníky: Jak si užít Strahovský klášter naplno

Aby byla vaše návštěva Strahovského kláštera opravdu nezapomenutelná, mám pro vás pár tipů:

  1. Přijďte brzy: Klášter bývá populární, zejména v turistické sezóně. Pokud přijdete hned po otevření, budete si moci v klidu vychutnat krásu knihovny bez davů.
  2. Vezměte si dalekohled: Z klášterních zahrad je nádherný výhled na Prahu. S dalekohledem si ho užijete ještě víc.
  3. Foťte s rozmyslem: V knihovně je fotografování omezené, abyste nepoškodili staré knihy bleskem. Raději si kupte pohlednici a užijte si moment naplno vlastníma očima.
  4. Zeptejte se: Průvodci a zaměstnanci kláštera jsou studnice vědomostí. Nebojte se ptát, určitě se dozvíte spoustu zajímavostí.
  5. Navštivte mši: Pokud vás zajímá duchovní rozměr kláštera, zkuste se zúčastnit mše v bazilice. Je to silný zážitek, i když nejste věřící.
  6. Ochutnejte klášterní pivo: Strahovský pivovar vaří skvělé pivo podle staré mnišské receptury. Bylo by škoda ho neochutnat!
  7. Kupte si suvenýr: V klášterním obchodě najdete krásné repliky starých map, knihy o historii kláštera nebo třeba medovinu z klášterních úlů.

A hlavně – nespěchejte. Strahovský klášter je místo, které si zaslouží váš čas. Posaďte se v zahradě, pozorujte Prahu pod vámi, nechte na sebe působit staletí historie. Věřte mi, je to zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Závěr: Proč se do Strahovského kláštera vracet

Strahovský klášter není místo, které navštívíte jednou a máte ho "odškrtnuté". Je to místo, které vás bude lákat k opakovaným návštěvám. Pokaždé, když sem přijdu, objevím něco nového, něco, co jsem předtím přehlédl.

Možná to bude detail na některé z fresek v knihovně. Možná to bude nová výstava v galerii. Nebo třeba jen nový úhel pohledu na Prahu ze zahrad. Kouzlo Strahova spočívá v tom, že se neustále mění, a přitom zůstává po staletí stejný.

A víte, co je na tom nejlepší? Že každá návštěva je jiná. V létě si můžete vychutnat koncert v zahradách. Na podzim obdivovat staré tisky v teple knihovny, zatímco venku padá listí. V zimě nasát vánoční atmosféru na klášterních trzích. A na jaře sledovat, jak se probouzí příroda v klášterních zahradách.

Strahovský klášter není jen turistická atrakce. Je to živoucí kus historie, místo, kde se minulost potkává s přítomností. Místo, kde se můžete na chvíli zastavit a zamyslet se nad během času. A to je v dnešní hektické době k nezaplacení.

Tak co, už se těšíte na návštěvu? Já jen vím, že ať už jste v Praze poprvé nebo posté, Strahovský klášter by ve vašem itineráři rozhodně neměl chybět. Je to zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho poté, co odjedete domů. A kdo ví – možná se sem budete chtít vrátit znovu a znovu, stejně jako já.

Strahovský klášter a knihovna - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Strahovského kláštera

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště

Hrad Karlštejn

Zámek Sychrov

Klíčová slova: strahovský klášter, strahovská knihovna, strahovský klášter vstupné, strahovský klášter praha, strahovský klášter pivovar, strahovský klášter restaurace, strahovská knihovna vstupné, strahovský klášter otevírací doba, strahovský klášter prohlídky, strahovský klášter výstavy

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .