Rudolfinum

Rudolfinum: Nechte se unést hudbou a uměním!

Praha 1, nám. Jana Palacha 1, koncertní dům

Rudolfinum: Klenot pražské kultury láká na koncerty i umění

Úvod: Rudolfinum - kde se historie snoubí s uměním

Vítejte v srdci Prahy, kde na vás čeká skutečný architektonický a kulturní poklad - Rudolfinum. Tahle nádherná budova na břehu Vltavy není jen tak ledajaká stavba. Je to místo, kde se historie prolíná se současností, kde klasická hudba zní v dokonalé akustice a kde moderní umění nachází svůj domov. Pojďte se mnou na cestu časem i uměním, která vás zavede do míst, kde se zrodily některé z nejkrásnějších kulturních zážitků v české historii.

Rudolfinum, tahle krásná novorenesanční budova, stojí hrdě na pravém břehu Vltavy už od roku 1885. Když se na ni podíváte, možná vás napadne, že vypadá trochu jako nějaký antický chrám. A víte co? Není to daleko od pravdy! Architekti Josef Zítek a Josef Schulz se totiž nechali inspirovat právě antikou, když tuhle nádheru navrhovali.

Ale dost bylo teorie, pojďme se na Rudolfinum podívat zblízka. Představte si, že stojíte před tou majestátní budovou. Vidíte ty vysoké sloupy, co podpírají mohutné průčelí? A co ty sochy na střeše? To nejsou jen tak ledajací panáčci - jsou to postavy slavných hudebních skladatelů, kteří jako by na vás shlíželi a zvali vás dovnitř. No řekněte, není to lákavé pozvání?

Historie Rudolfina: Od císařského daru po svatostánek kultury

Teď se ale pojďme na chvilku vrátit v čase. Víte, jak vlastně Rudolfinum vzniklo? Bylo to v době, kdy Praha zažívala velký kulturní rozkvět. Česká spořitelna se tehdy rozhodla, že městu věnuje velkolepý dar k 50. výročí svého založení. A tak se zrodil nápad na Rudolfinum - dům umělců, který měl sloužit jako koncertní síň a galerie.

Jméno dostala budova po korunním princi Rudolfovi, synovi císaře Františka Josefa I. Ten taky osobně položil základní kámen v roce 1876. Představte si tu slávu - celá Praha na nohou, hudba hraje, proslovy se nesou vzduchem a všichni jsou natěšení na to, co z toho vznikne.

A vzniklo něco opravdu výjimečného. Když bylo Rudolfinum v roce 1885 slavnostně otevřeno, všichni žasli. Ta nádhera! Ty prostory! Ta akustika! Od té doby se tady střídaly koncerty s výstavami a Rudolfinum se stalo centrem pražského kulturního života.

Ale historie Rudolfina nebyla vždycky růžová. Za první republiky tady dokonce zasedal československý parlament. Představte si ty vážené poslance, jak debatují tam, kde se normálně rozléhají tóny Dvořákových symfonií. A za druhé světové války? To bylo Rudolfinum přejmenováno na Dům německé kultury. Brrr, při té představě mě mrazí.

Naštěstí se po válce Rudolfinum vrátilo ke své původní funkci. V roce 1946 se sem nastěhovala Česká filharmonie a začala nová éra. Od té doby tady můžete slyšet ty nejlepší hudebníky z celého světa a vidět úžasné výstavy současného umění. Je to jako by ta budova znovu ožila a dýchala uměním.

Dvořákova síň: Kde hudba zní nejkrásněji

A teď se pojďme podívat dovnitř. Víte, co je srdcem Rudolfina? Je to Dvořákova síň, jeden z nejkrásnějších koncertních sálů v Evropě. Když do ní vstoupíte, možná se vám zatají dech. Představte si tu nádheru - vysoké stropy, zdobené stěny, pohodlná sedadla a pódium, kde už stály stovky slavných hudebníků.

Dvořákova síň není jen krásná na pohled, ale má taky úžasnou akustiku. Říká se, že když tady hraje orchestr, zvuk se nese tak dokonale, že ho slyšíte stejně dobře v první řadě i na balkóně. Není divu, že sem jezdí nahrávat světoznámé orchestry a sólisté.

A víte, co je na Dvořákově síni nejlepší? Že si ji můžete užít i vy! Stačí si koupit lístek na nějaký koncert České filharmonie nebo jiného skvělého tělesa a můžete se na vlastní uši přesvědčit, jak úžasně to tady zní. Jen pozor, ať vás ta krása neomráčí!

Mimochodem, věděli jste, že Dvořákova síň má svoje vlastní varhany? Jsou to jedny z největších koncertních varhan v Česku a když na ně někdo hraje, je to zážitek na celý život. Představte si ten mohutný zvuk, co se line sálem - to vám přeběhne mráz po zádech!

Galerie Rudolfinum: Moderní umění v historických kulisách

Ale Rudolfinum není jen o hudbě. Hned vedle koncertního sálu najdete Galerii Rudolfinum, jedno z nejprestižnějších výstavních míst v Česku. Tady se potkává historie se současností a výsledek stojí za to!

Galerie Rudolfinum se zaměřuje hlavně na současné umění. Můžete tady vidět díla světoznámých umělců i mladých talentů. A víte, co je na tom nejlepší? Že to není žádná nudná prohlídka obrazů na stěnách. Výstavy v Rudolfinu jsou často interaktivní, provokativní a někdy i trochu šokující. Prostě přesně takové, jaké má současné umění být!

Představte si, že procházíte těmi vysokými sály s nablýskanou podlahou. Na stěnách visí obrovské abstraktní obrazy, uprostřed místnosti stojí bizarní sochy a z reproduktorů se line zvuková instalace. Je to jako byste se ocitli v jiném světě - ve světě umění a fantazie.

A nebojte se, i když vám moderní umění někdy může připadat složité, v Galerii Rudolfinum se neztratíte. Mají tady skvělé průvodce, kteří vám všechno vysvětlí a ukážou vám, jak na současné umění koukat. Kdo ví, třeba se z vás stane nový milovník avantgardy!

Program Rudolfina: Od klasiky po experimenty

Teď když už víme, co všechno Rudolfinum nabízí, pojďme se podívat na to, co tady můžete zažít. Program Rudolfina je totiž tak pestrý, že si tady každý najde to svoje.

Začněme hudbou. Česká filharmonie, která má v Rudolfinu domovskou scénu, tady hraje pravidelně své abonentní koncerty. To jsou ty, na které chodí skalní fanoušci klasické hudby v oblecích a večerních róbách. Ale nebojte, nejsou to žádné nudné večírky pro snoby. Když slyšíte živě hrát jeden z nejlepších orchestrů na světě, je to zážitek, na který nezapomenete.

Kromě České filharmonie v Rudolfinu vystupují i jiné orchestry a sólisté z celého světa. Můžete tady slyšet slavné dirigenty, virtuózní houslisty nebo operní pěvce. A není to jen o vážné hudbě - občas se tady konají i koncerty jazzové nebo dokonce rockové. Představte si, jak by asi zněl váš oblíbený rockový hit v té úžasné akustice Dvořákovy síně!

A co galerie? Ta má taky nabitý program. Výstavy se tady střídají několikrát do roka a každá je úplně jiná. Jednou tady můžete vidět retrospektivu slavného malíře, jindy instalaci mladého umělce, který experimentuje s novými technologiemi. Galerie Rudolfinum se nebojí být odvážná a často přináší výstavy, o kterých se pak mluví celá Praha.

Kromě výstav a koncertů se v Rudolfinu konají i různé přednášky, workshopy nebo filmové projekce. Takže i když nejste zrovna fanoušci klasické hudby nebo současného umění, určitě si tady něco najdete. Co třeba zajít na besedu s nějakým zajímavým umělcem nebo si zkusit vlastnoručně vyrobit umělecké dílo na workshopu?

Praktické informace pro návštěvníky: Jak si užít Rudolfinum naplno

Tak, a teď se pojďme podívat na to, co potřebujete vědět, když se do Rudolfina chystáte. Nebojte, není to nic složitého, ale pár tipů se vám určitě bude hodit.

Začněme tím, jak se tam vlastně dostanete. Rudolfinum najdete na adrese Alšovo nábřeží 12, Praha 1. Je to kousek od Staroměstského náměstí, takže pokud jste v centru, můžete se tam klidně projít pěšky. Jinak se sem snadno dostanete metrem (stanice Staroměstská) nebo tramvají (zastávka Staroměstská nebo Právnická fakulta).

Pokud jedete autem, tak pozor - parkování v centru Prahy není žádná legrace. Nejbližší parkoviště najdete v ulici 17. listopadu, ale počítejte s tím, že to může být dost drahé. Lepší je nechat auto někde dál a dojet MHD.

A co vstupné? To záleží na tom, na co jdete. Koncerty České filharmonie začínají většinou na 500 Kč, ale můžou být i dražší, pokud jde o nějakou extra událost. Vstupenky si můžete koupit online na webu České filharmonie nebo přímo v pokladně Rudolfina. Ta je otevřená každý den od 10:00 do 18:00.

Galerie Rudolfinum má vstupné mnohem příznivější - základní je 180 Kč, snížené 90 Kč. A každou první středu v měsíci je vstup zdarma! To je fajn, co? Otevřeno mají od úterý do neděle od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek dokonce až do 20:00.

Ještě jeden tip - pokud chcete Rudolfinum poznat opravdu do hloubky, můžete si objednat komentovanou prohlídku. Průvodce vás provede celou budovou, ukáže vám místa, kam se běžný návštěvník nedostane, a řekne vám spoustu zajímavostí o historii a architektuře Rudolfina. Stojí to za to!

Gastronomické zážitky: Kde se najíst v okolí Rudolfina

Po tolika kulturních zážitcích vám určitě vyhládne. Naštěstí je Rudolfinum v centru Prahy, takže skvělých restaurací je tu spousta. Pojďme se podívat na pár tipů, kde si můžete dát něco dobrého před koncertem nebo po návštěvě galerie.

Přímo v Rudolfinu najdete kavárnu Rudolfinum Café. Je to stylové místo, kde si můžete dát kávu, dezert nebo lehký oběd. Sedíte přitom v krásném historickém interiéru a máte výhled na Pražský hrad. Paráda, ne?

Pokud hledáte něco víc než jen rychlé občerstvení, zkuste restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise. Je to michelinská restaurace, takže počítejte s tím, že to nebude nejlevnější, ale zážitek to bude určitě nezapomenutelný. Jejich moderní pojetí české kuchyně vás určitě nadchne.

Pro milovníky italské kuchyně doporučuju La Bottega Linka. Je to kousek od Rudolfina a mají tam skvělé těstoviny a pizzu. A co je nejlepší - můžete si tam koupit i italské delikatesy domů.

A pokud chcete něco typicky českého, zajděte do restaurace Lokál Dlouhááá. Tady ochutnáte klasickou českou kuchyni v moderním pojetí a k tomu si dáte skvěle ošetřené pivo. Co víc si přát?

Závěr: Proč byste měli Rudolfinum navštívit

Tak co, už se těšíte na návštěvu Rudolfina? Já doufám, že ano! Tahle nádherná budova je totiž mnohem víc než jen koncertní síň nebo galerie. Je to místo, kde se potkává historie se současností, kde se klasické umění snoubí s moderním, kde se rodí nové kulturní zážitky.

Ať už jste milovníci klasické hudby, fanoušci současného umění nebo prostě jen zvědaví turisté, v Rudolfinu si přijdete na své. Můžete tady strávit celý den - dopoledne si projít výstavu v galerii, odpoledne si dát kávu s výhledem

na Pražský hrad a večer si užít koncert v nádherné Dvořákově síni. A to všechno v jedné budově!

Rudolfinum není jen turistická atrakce, je to živoucí centrum kultury. Každý koncert, každá výstava, každá akce tady má svou jedinečnou atmosféru. Je to místo, kde se tvoří dějiny umění, kde můžete potkat světové hvězdy i objevit nové talenty.

A víte, co je na tom nejlepší? Že Rudolfinum je tady pro všechny. Nezáleží na tom, jestli jste znalec klasické hudby nebo jste nikdy nebyli na koncertě vážné hudby. Nezáleží na tom, jestli rozumíte současnému umění nebo vás moderní obrazy spíš matou. V Rudolfinu se každý může něco nového naučit, něco nového objevit, něco nového zažít.

Tak neváhejte a vydejte se do Rudolfina. Ať už na koncert, na výstavu nebo jen tak na prohlídku té krásné budovy. Slibuju vám, že nebudete litovat. A kdo ví? Možná se z vás stanou pravidelní návštěvníci a Rudolfinum se stane vaším oblíbeným místem v Praze. Tak na viděnou v Rudolfinu!

- Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Rudolfina

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Lednice

Hrad Karlštejn

Zámek Hluboká nad Vltavou

Klíčová slova: rudolfinum, rudolfinum program, galerie rudolfinum, česká filharmonie rudolfinum program, rudolfinum koncerty, rudolfinum program dnes, parkování rudolfinum, rudolfinum praha mapa, rudolfinum pokladna, rudolfinum výstava

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , .