Náprstkovo muzeum

Náprstkovo muzeum: Objevte poklady světových kultur!

Náprstkovo muzeum: Exotická cesta kolem světa v srdci Prahy

Úvod: Pozvánka do světa dávných kultur

Milí milovníci cestování a dobrodružství! Už vás nebaví fádní procházky po Praze? Toužíte po exotice, ale nechce se vám létat na druhý konec světa? Mám pro vás tip na místo, kde se rázem ocitnete v daleké Asii, tajemné Africe nebo divoké Americe - a to všechno jen pár kroků od Staroměstského náměstí! Vítejte v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur!

Tohle muzeum není žádná nudná sbírka prachu. Je to živoucí portál do fascinujících světů, které vás nepřestanou překvapovat. Pojďte se mnou na výpravu, která vás zavede od pyramid starého Egypta přes neprostupné džungle Amazonie až po zasněžené pláně Aljašky. A to všechno bez jediného letu!

Historie muzea: Od pivovaru k pokladnici světových kultur

Než se vydáme na naši dobrodružnou cestu, pojďme si říct něco o tom, jak tohle úžasné muzeum vlastně vzniklo. Věřte nebo ne, ale za všechno může pivo! Ano, čtete správně. Budova, ve které dnes Náprstkovo muzeum sídlí, byla původně pivovarem "U Halánků". A právě tady se v roce 1826 narodil Vojta Náprstek, muž, který změnil tvář české kultury.

Vojta byl neobyčejný chlapík. Místo aby se věnoval rodinnému pivovaru, vydal se do světa. Projezdil kus Ameriky, setkal se s indiány a nasbíral spoustu zajímavých předmětů. Když se vrátil do Prahy, rozhodl se, že svoje poklady ukáže i ostatním. A tak v roce 1862 založil muzeum, které dnes nese jeho jméno.

Ale Vojta nebyl žádný suchar! S manželkou Josefou pořádali ve svém domě pravidelné večírky, kam zvali umělce, vědce a cestovatele z celého světa. Představte si to vzrušení, když nějaký dobrodruh vybalil čerstvě přivezenou mumii nebo indiánskou čelenku! Tyhle "dýchánky" byly pro tehdejší Prahu hotovou senzací.

Expozice: Cesta kolem světa za jeden den

Tak, a teď se konečně vydáme na naši cestu časem a prostorem! Náprstkovo muzeum má tři hlavní expozice - asijskou, africkou a americkou. Každá z nich je nabitá takovým množstvím pokladů, že byste tu klidně mohli strávit celý den. Ale nebojte, provedu vás těmi nejzajímavějšími kousky.

Asijská expozice: Od Číny po Japonsko

Naši cestu začneme v Asii. Hned u vchodu vás přivítá obrovský Buddha, který na vás bude shlížet s laskavým úsměvem. Jen pozor, ať o něj nezakopnete - je to fakt macek! Dál na vás čeká sbírka čínského porcelánu, která je tak křehká, že se bojím i dýchat. Mimochodem, věděli jste, že porcelán byl kdysi v Evropě cennější než zlato? No, a teď si představte, jak se asi cítil námořník, který vezl loď plnou těchhle křehkých pokladů přes rozbouřené moře!

Osobně mě nejvíc fascinují japonské samurajské meče. Jsou tak ostré, že by přesekly vlas ve vzduchu! A ta zdobená pochva - to je umělecké dílo samo o sobě. Když se na ně dívám, skoro slyším cinkání čepelí a vidím statečné samuraje v boji. Jen si to zkuste představit - vy s tímhle mečem v ruce, proti vám nepřátelské vojsko... No, možná je dobře, že jsou ty meče bezpečně za sklem!

Africká expozice: Tajemný černý kontinent

Z Asie se přesuneme do Afriky. Tady na vás dýchne opravdové tajemno. Už při vstupu do africké sekce uslyšíte v dálce dunění bubnů (tedy, aspoň ve své fantazii). První, co vás praští do očí, jsou obrovské dřevěné masky. Některé vypadají děsivě, jiné komicky, ale všechny mají jedno společné - jsou nabité magickou energií!

Mým oblíbeným exponátem je sbírka afrických hudebních nástrojů. Jsou tu bubny všech velikostí, od malých ručních bubínků až po obří tamtamy. A ty xylofony! Vypadají úplně jinak než ty, které znáte ze školy. Jsou vyrobené z tykví a dřeva a hrají tak podmanivě, že byste nejradši začali tancovat přímo v muzeu. (Ale to prosím nedělejte, охранка by vás vyhodila rychlostí geparda!)

A pak tu máme egyptskou sekci. Mumie, sarkofágy, hieroglyfy - člověk má pocit, že se ocitl v hrobce faraona. Mimochodem, věděli jste, že staří Egypťané mumifikovali i zvířata? V muzeu mají dokonce mumifikovaného krokodýla! Jen si to představte - někdo si před tisíci lety řekl: "Hej, co takhle zabalit toho aligátora do obvazů a vzít ho s sebou do posmrtného života?" Staří Egypťané prostě uměli žít (a umírat) ve velkém stylu!

Americká expozice: Od Inuitů po Inky

A teď se přesuneme přes oceán do Ameriky. Tady na vás čeká pořádná jízda od zasněžené Aljašky až po horké pláže Karibiku. První, co vás ohromí, jsou indiánské čelenky. Jsou tak barevné a zdobené, že by se za ně nemusel stydět ani nejlepší módní návrhář. A ty tomahawky! Vypadají tak ostře, že byste si s nimi mohli nakrájet chleba (ale prosím, nezkoušejte to).

Mým osobním favoritem v téhle sekci je model inuitského iglú. Je tak detailní, že máte chuť vlézt dovnitř a schovat se před pražským vedrem. A co teprve mayské kalendáře! Jsou tak složité, že by si s nimi nevěděl rady ani nejlepší matematik. Mimochodem, pamatujete na ten rozruch kolem konce světa v roce 2012? To všechno kvůli jednomu mayskému kalendáři. Naštěstí se ukázalo, že Mayové sice uměli počítat, ale s předpovídáním konce světa to bylo horší.

A nesmíme zapomenout na inkické zlaté šperky. Jsou tak nablýskané, že potřebujete sluneční brýle, abyste se na ně mohli dívat. Když je vidím, vždycky si vzpomenu na příběhy o bájném El Doradu, městě ze zlata. Kdo ví, možná některý z těchto šperků opravdu pochází z toho legendárního města!

Praktické informace: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

Tak, a teď k těm nudným, ale důležitým věcem. Náprstkovo muzeum najdete v samém srdci Prahy, na adrese Betlémské náměstí 1. Je to kousek od Staroměstského náměstí, takže se tam dostanete snadno pěšky. Pokud jedete metrem, vystupte na stanici Národní třída (linka B) a pak je to jen pár minut chůze.

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, vždy od 10:00 do 18:00. V pondělí si dávají pauzu - asi aby oprášili všechny ty exotické poklady! Vstupné je 80 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti a studenty. A pokud jste důchodce nebo umělec, máte štěstí - platíte taky jen 40 Kč. Rodinné vstupné vás vyjde na 140 Kč. A teď pozor, tady je tip pro šetřílky: každou první středu v měsíci je vstup zdarma! Tak si to zapište do kalendáře a vyrazte na výlet.

Co se týče parkování, upřímně - v centru Prahy je to s autem vždycky dobrodružství. Nejbližší placené parkoviště najdete v ulici Divadelní, ale připravte se, že to nebude levná záležitost. Moje rada? Nechte auto doma a přijeďte MHD. Ušetříte si nervy i peněženku.

Tipy pro návštěvníky: Jak si užít muzeum naplno

Teď, když víte všechny praktické informace, pojďme si říct, jak si návštěvu muzea užít na maximum. Za prvé, dejte si na prohlídku dost času. Tohle není místo, kde proběhnete za půl hodiny. Ideální je vyhradit si aspoň dvě až tři hodiny, abyste si mohli v klidu prohlédnout všechny expozice.

Za druhé, nezapomeňte na foťák! V muzeu je spousta úžasných exponátů, které budete chtít zvěčnit. Jen prosím, buďte ohleduplní - některé předměty jsou citlivé na světlo, takže se řiďte pokyny personálu ohledně focení.

Za třetí, pokud máte děti, vezměte je s sebou! Muzeum je skvělé místo pro malé objevitele. Mají tu speciální programy pro děti, kde si mohou vyzkoušet různé aktivity spojené s expozicemi. Třeba takové bubnování na africké bubny - to je zážitek, na který jen tak nezapomenou!

A poslední tip - využijte služeb průvodce. V muzeu mají skvělé průvodce, kteří vám povědí spoustu zajímavostí, které byste sami neobjevili. Věřte mi, jejich příběhy a anekdoty dodají návštěvě úplně nový rozměr.

Okolí muzea: Co vidět a zažít po návštěvě

Až budete mít muzeum prohlédnuté, určitě vám vyhládne. Naštěstí jste v centru Prahy, takže o dobré jídlo není nouze. Hned vedle muzea je kavárna Cukrkávalimonáda - už ten název zní lákavě, co? Mají tam výborné zákusky a kávu. Pokud toužíte po něčem vydatnějším, zajděte do restaurace Lokál U Bílé kuželky. Je to kousek od muzea a dělají tam skvělou českou kuchyni. Jejich svíčková je božská!

A co takhle trochu protáhnout nohy po všem tom chození po muzeu? Projděte se po Karlově mostě, je to jen pár minut chůze. Nebo se vydejte na Petřín - lanovkou nebo pěšky, jak je libo. Z rozhledny budete mít Prahu jako na dlani.

Pokud jste ještě nenasytili svou touhu po kultuře, můžete se stavit v nedaleké Betlémské kapli. Je to místo, kde kázal mistr Jan Hus, a rozhodně stojí za návštěvu. Anebo co takhle prohlídka Klementina? Jejich barokní knihovna vypadá jako z Harryho Pottera!

Závěr: Proč byste měli Náprstkovo muzeum navštívit

Tak co, už se těšíte na návštěvu? Věřte mi, Náprstkovo muzeum je místo, které vás nepřestane překvapovat. Je to jako cestovat v čase a prostoru, aniž byste opustili Prahu. Kde jinde můžete v jednom dni vidět egyptskou mumii, samurajský meč a indiánskou čelenku?

Ale nejde jen o ty úžasné exponáty. Náprstkovo muzeum je živoucím svědectvím lidské zvědavosti a touhy poznávat svět. Je to památka na všechny ty odvážné cestovatele, kteří se vydávali do neznáma, aby nám přiblížili kultury z druhého konce světa.

Až budete procházet muzeem, zkuste si představit, jaké to asi bylo, když tyto předměty poprvé dorazily do Prahy. Představte si úžas lidí, kteří nikdy neopustili Čechy a najednou viděli artefakty z dalekých zemí. Muselo to být jako zázrak!

Náprstkovo muzeum není jen sbírka starých věcí. Je to brána do světů, o kterých jste možná jen snili. Je to místo, kde se můžete na chvíli stát objevitelem, dobyvatelem nebo domorodým šamanem. Je to místo, kde ožívá historie a kde se setkávají kultury z celého světa.

Tak neváhejte a vydejte se na tuto fascinující cestu kolem světa. Slibuju vám, že až vyjdete z muzea, budete se na svět dívat jinýma očima. Možná v sobě objevíte touhu vydat se na vlastní dobrodružnou cestu, nebo se prostě jen budete cítit o něco bohatší o znalosti a zážitky. A kdo ví? Třeba se z vás stane nový Vojta Náprstek!

Náprstkovo muzeum - Mapa jak se k němu dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky Náprstkova muzea

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Zámek Konopiště
Hrad Karlštejn
Zámek Sychrov

Klíčová slova: náprstkovo muzeum, náprstkovo muzeum asijských afrických a amerických kultur, náprstkovo muzeum praha, náprstkovo muzeum vstupné, náprstkovo muzeum mapa, muzeum vojty náprstka, výstava náprstkovo muzeum praha, náprstkovo muzeum praha 1, náprstkovo muzeum zdarma, akce náprstkovo muzeum

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , .