Loreta

Loreta: Barokní klenot v srdci Prahy láká na zvonkohru!

Barokní kostel. Známá zvonkohra. Loreta je bývalé poutní místo s kaplemi a kostelem Narození Páně. V patře budovy je umístěn Loretánský poklad, což je soubor liturgických předmětů z 16. až 18. století.

Loreta: Barokní klenot v srdci Prahy láká na zvonkohru i zlatý poklad

Úvodem: Proč navštívit Loretu?

Vítejte v Praze, městě sta věží a nespočtu architektonických skvostů! Dnes vás vezmu na místo, které mnozí místní i turisté míjejí, aniž by tušili, jaké poklady se za jeho zdmi skrývají. Řeč je o Loretě, barokní perle, která se krčí ve stínu Pražského hradu, ale svou krásou a významem si v ničem nezadá s věhlasnějšími pražskými památkami.

Loreta není jen další kostel na vašem seznamu. Je to místo, kde se snoubí umění, historie a duchovní rozměr v jedinečném celku. Původně vznikla jako poutní místo, kde se věřící mohli poklonit replice domku Panny Marie. Dnes je to muzeum, kde na vás dýchne atmosféra barokní zbožnosti, ale i místo, kde můžete obdivovat umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty.

Co vás čeká, když se rozhodnete Loretu navštívit? Připravte se na cestu časem do období baroka, kdy se víra a umění prolínaly v každodenním životě. Uvidíte nádherné fresky, sochy a oltáře. Uslyšíte legendární zvonkohru, jejíž melodie se line nad střechami Hradčan již více než tři sta let. A možná budete mít to štěstí spatřit i slavnou Loretánskou pokladnici s diamantovou monstrancí, která patří k nejcennějším klenotům v České republice.

Loreta však není jen o minulosti. Je to živoucí místo, kde se stále konají bohoslužby a koncerty. Je to oáza klidu v rušném turistickém centru Prahy, kde můžete na chvíli zpomalit a nechat na sebe působit krásu a historii tohoto místa.

Tak co říkáte, vydáme se spolu prozkoumat toto fascinující místo? Slibují, že to bude zážitek, na který jen tak nezapomenete!

Historie Lorety: Od skromných začátků k barokní nádheře

Pojďme se na chvíli přenést do 17. století, do doby, kdy Praha byla jedním z center Svaté říše římské a baroko začínalo měnit tvář města. Právě v této době, přesněji v roce 1626, se začal psát příběh pražské Lorety.

Všechno to začalo díky Kateřině z Lobkowicz, šlechtičně, která se rozhodla na svém pozemku na Hradčanech postavit kopii Svaté chýše z italského Loreta. Možná si říkáte, proč zrovna kopie domku z Itálie? No, podle legendy to byl právě tento domek, ve kterém žila Panna Maria a kde jí archanděl Gabriel zvěstoval, že se stane matkou Ježíše. Věřilo se, že tento domek byl zázračně přenesen anděly z Nazaretu do italského Loreta, aby byl uchráněn před muslimskými nájezdníky.

Stavba pražské Lorety nebyla žádnou jednoduchou záležitostí. Trvala dlouhých 75 let! Představte si to - několik generací stavitelů, umělců a řemeslníků se vystřídalo, než byla Loreta dokončena v podobě, jak ji známe dnes. Původní Santa Casa (Svatá chýše) byla postupně obestavěna ambity (krytými chodbami) a kaplemi, až vznikl celý komplex, který dnes obdivujeme.

Jedním z klíčových momentů v historii Lorety bylo, když ji v roce 1664 převzali do správy kapucíni. Tento řád, známý svou skromností a oddaností, se stal strážcem tohoto poutního místa a významně přispěl k jeho rozvoji a slávě.

Loreta se brzy stala jedním z nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Přicházeli sem lidé ze všech koutů země, aby se pomodlili a prosili o zázraky. A zázraky se skutečně děly - alespoň podle dobových záznamů. Lidé byli uzdravováni z nemocí, nacházeli útěchu v těžkých časech a někteří dokonce tvrdili, že viděli sochu Panny Marie plakat.

Ale historie Lorety nebyla vždy jen růžová. Prošla si i těžkými časy. Během josefínských reforem v 18. století hrozilo, že bude zrušena jako mnoho jiných klášterů a kostelů. Naštěstí se tak nestalo, ale mnoho cenných předmětů bylo tehdy ztraceno. Další těžkou zkouškou bylo bombardování Prahy na konci druhé světové války, kdy byla Loreta poškozena. Ale vždy se našli lidé, kteří se zasadili o její obnovu.

Dnes je Loreta nejen významnou památkou, ale i živým duchovním místem. Konají se zde pravidelné bohoslužby a je to také oblíbené místo pro svatby. A co je nejdůležitější - stále přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří chtějí na vlastní oči spatřit její krásu a možná i zažít něco z té mystické atmosféry, která zde panuje již bezmála 400 let.

Tak co říkáte, není to fascinující příběh? A to jsme teprve na začátku našeho objevování Lorety!

Architektura a umění: Barokní skvost plný překvapení

Když se postavíte před Loretu, první, co vás ohromí, je její majestátní průčelí. Je to jako byste se ocitli v učebnici barokní architektury. Ale věřte mi, to nejlepší teprve přijde!

Začněme tím, co dalo Loretě jméno - Svatou chýší neboli Santa Casa. Je to věrná kopie domku Panny Marie z italského Loreta, postavená z cihel přivezených přímo z Itálie. Uvnitř je to prostor plný mystické atmosféry. Stěny jsou pokryty freskami a reliéfy zobrazujícími výjevy ze života Panny Marie. Uprostřed stojí socha Černé Madony, kopie té z italského Loreta. Je to místo, kde se mnozí návštěvníci zastaví k tiché modlitbě nebo jen k rozjímání.

Kolem Svaté chýše se rozkládá komplex ambitů - krytých chodeb lemovaných kaplemi. Každá z těchto kaplí je malým uměleckým dílem. Najdete zde fresky od předních barokních malířů, bohatě zdobené oltáře a sochy svatých. Zvláště působivá je kaple Panny Marie Bolestné s její dramatickou výzdobou.

Ale to, co vás opravdu vezme dech, je kostel Narození Páně. Jeho interiér je učebnicovým příkladem barokní nádhery. Strop zdobí fresky od Václava Vavřince Reinera, jednoho z nejvýznamnějších českých barokních malířů. Zobrazují scény ze života Panny Marie a jsou tak živé, že máte pocit, jako byste se dívali do otevřeného nebe.

A pak je tu samozřejmě slavná Loretánská pokladnice. Tady se ukrývají skutečné klenoty - doslova. Nejslavnějším exponátem je Diamantová monstrance, známá také jako Pražské slunce. Je posázena více než 6 000 diamanty a je považována za jeden z nejcennějších českých pokladů. Ale to není zdaleka vše - uvidíte zde nádherné kalichy, ornáty vyšívané zlatem a perlami, a mnoho dalších cenností darovaných Loretě zbožnými věřícími v průběhu staletí.

Nesmíme zapomenout ani na průčelí Lorety s jeho slavnou zvonkohrou. Tato zvonkohra, instalovaná v roce 1695, hraje každou hodinu melodii mariánské písně "Tisíckrát pozdravujeme tebe". Je to jeden z nejikoničtějších zvuků Prahy a rozhodně stojí za to si ji poslechnout.

Co je na Loretě fascinující, je, jak se zde mísí různé umělecké styly a epochy. Od renesance přes baroko až po rokoko - vše zde najde své místo a vytváří harmonický celek. Je to jako byste procházeli živou učebnicí dějin umění.

A nezapomeňte se podívat nahoru! Stropy v Loretě jsou často stejně působivé jako to, co je na úrovni očí. Ať už jde o štukatury v ambitech nebo fresky v kostele, vždy je co obdivovat.

Loreta je zkrátka místem, kde se umění a víra setkávají způsobem, který vás nutí k zamyšlení a obdivu. Ať už jste věřící nebo ne, krása tohoto místa vás určitě osloví.

Praktické informace pro návštěvníky: Vše, co potřebujete vědět

Tak, a teď se podíváme na to, co potřebujete vědět, abyste si návštěvu Lorety užili naplno a bez stresu. Věřte mi, s těmito tipy bude vaše návštěva hladká jako Vltava za klidného letního dne!

Začněme tím nejdůležitějším - jak se do Lorety dostanete. Loreta se nachází na Loretánském náměstí na Hradčanech, jen kousek od Pražského hradu. Pokud jste zdatní chodci, můžete se sem vydat pěšky z centra města. Je to příjemná procházka, která vám zabere asi 30 minut z Staroměstského náměstí. Cestou si navíc užijete krásné výhledy na Prahu.

Pro ty, kteří preferují městskou dopravu, je nejlepší volbou tramvaj číslo 22. Vystoupíte na zastávce Pohořelec a pak je to jen pár minut chůze. Pokud jedete autem, počítejte s tím, že parkování v této části Prahy je dost omezené. Nejbližší veřejné parkoviště najdete na Pohořelci.

A kdy je vlastně Loreta otevřená? V létě (duben až říjen) můžete přijít každý den kromě pondělí od 9:00 do 17:00. V zimě (listopad až březen) je otevřeno od 9:30 do 16:00. Poslední vstup je vždy 30 minut před zavírací dobou. Doporučuji přijít buď brzy ráno, nebo později odpoledne, kdy bývá méně návštěvníků.

Co se týče vstupného, dospělí zaplatí 190 Kč, studenti a senioři 160 Kč a děti od 6 do 15 let 80 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti vyjde na 390 Kč. A dobrá zpráva pro fotografy - focení pro osobní účely je zdarma!

Teď pár tipů, jak si návštěvu co nejvíce užít. Rozhodně si kupte audioprůvodce - stojí jen 150 Kč a dozvíte se spoustu zajímavostí, které byste jinak mohli přehlédnout. Pokud máte rádi komentované prohlídky, ty se konají každou první sobotu v měsíci od 10:00.

A co si vzít na sebe? Loreta je stále funkčním duchovním místem, takže se oblékněte přiměřeně - žádné příliš odhalující oblečení. V létě může být v Loretě docela teplo, v zimě zase chladno, takže se připravte podle sezóny.

Máte-li hlad nebo žízeň, přímo v Loretě nenajdete žádnou kavárnu ani restauraci. Ale nebojte se, v okolí je spousta skvělých míst, kde se můžete občerstvit. Osobně doporučuji Café Loreta hned naproti, kde mají výbornou kávu a domácí zákusky.

A na závěr jeden tajný tip: nezapomeňte vystoupat na věž Lorety. Výhled na Prahu odtud je prostě úchvatný a často ho turisté přehlédnou. Stojí to za těch pár schodů navíc!

S těmito informacemi jste připraveni na nezapomenutelnou návštěvu Lorety. Užijte si to!

Zajímavosti a legendy: Co jste o Loretě možná nevěděli

Připravte se, milí čtenáři, protože teď vám prozradím několik zajímavostí a legend o Loretě, které vás určitě překvapí! Jsou to příběhy, které dělají z této památky něco víc než jen krásnou budovu - dávají jí duši a tajemství.

Začněme tou nejznámější legendou - příběhem o vzniku Svaté chýše. Podle tradice byl původní domek Panny Marie v Nazaretu ohrožen muslimskými nájezdníky. A co se nestalo? Andělé celý domek zvedli a přenesli ho do italského Loreta. Zní to neuvěřitelně? No, ve středověku tomu lidé věřili natolik, že začali stavět kopie.

Loreta - Mapa jak se k ní dostanete

Užitečné odkazy

Oficiální stránky a další informace zde Loreta.

Chci jinam

Chcete navštívit jiné památky v Praze? Zkuste to zde památky v Praze.

Klíčová slova: loreta, pražská loreta, loreta praha, stavitel pražské lorety v křížovce, loreta praha vstupné, hotel loreta praha, loreta praha zvonkohra, ubytování praha loreta kapucíni, pražská loreta vstupné, stavitel pražské lorety

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged , , , .