Kramářova vila

Kramářova vila – sídlo premiéra: Navštivte sídlo premiérů!

Vila největšího oponenta T.G.Masaryka vystavěná jako protiváha Pražského hradu.

Kramářova vila: Skrytý klenot s výhledem na Prahu

Úvod: Neznámá perla nad Letenskými sady

Představte si, že stojíte na terase s dechberoucím výhledem na Prahu. Pod vámi se rozprostírají Letenské sady, v dálce vidíte Pražský hrad a panorama Starého Města. Jste na místě, které dýchá historií a přesto ho mnoho Pražanů ani turistů nezná. Vítejte v Kramářově vile, jednom z nejzajímavějších, ale zároveň nejméně známých míst v hlavním městě.

Tenhle architektonický skvost, který se tyčí nad Letnou, není jen tak ledajaká budova. Je to místo, kde se psaly dějiny první republiky, kde se rozhodovalo o osudu našeho národa a kde dodnes sídlí český premiér. A teď máte jedinečnou šanci nahlédnout dovnitř!

Pojďte se mnou na výlet do minulosti i současnosti. Prozkoumáme spolu každý kout této fascinující vily, odkryjeme její tajemství a dozvíme se, proč stojí za to ji navštívit. Slibuju vám, že až dočtete tento článek, budete mít chuť okamžitě vyrazit na Letnou a vidět Kramářovu vilu na vlastní oči.

Historie Kramářovy vily: Od soukromé rezidence k sídlu premiérů

Abychom pochopili význam Kramářovy vily, musíme se vrátit v čase. Představte si Prahu na začátku 20. století. Město se rychle rozvíjí, staví se nové budovy a mezi nimi vyniká honosná vila na kopci nad Vltavou. Jejím majitelem není nikdo jiný než Karel Kramář, první československý premiér.

Kramář si nechal vilu postavit v letech 1911-1914 podle návrhu vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Chtěl mít reprezentativní sídlo, které by odpovídalo jeho postavení. A to se mu povedlo! Vila v novorenesančním stylu s prvky secese se stala okamžitě perlou pražské architektury.

Ale osud si s vilou pohrál. Když v roce 1915 byl Kramář zatčen a odsouzen k trestu smrti za velezradu vůči Rakousku-Uhersku, vila byla zabavena. Naštěstí byl Kramář po nástupu císaře Karla I. omilostněn a po vzniku Československa se do své milované vily vrátil.

Po Kramářově smrti v roce 1937 vila připadla státu a stala se sídlem předsedů vlád. Představte si, kolik důležitých rozhodnutí tady padlo! Od první republiky přes protektorát, komunistickou éru až po současnost - tyhle zdi by mohly vyprávět!

A věřte nebo ne, i dnes vila slouží svému účelu. Současný premiér ji používá jako své oficiální sídlo. Ale nemusíte být politik, abyste se do vily podívali. Díky dnům otevřených dveří máte šanci prozkoumat toto výjimečné místo na vlastní kůži!

Architektura a interiér: Luxus a elegance na každém kroku

Teď si představte, že procházíte branou a poprvé vidíte Kramářovu vilu zblízka. Co vás zaujme jako první? Možná to bude impozantní fasáda s bohatou štukovou výzdobou. Nebo elegantní věž, která se tyčí nad vilou. Ať už je to cokoliv, jedno je jisté - tahle budova vás ohromí svou krásou a majestátností.

Vila má tři patra a každé z nich skrývá něco zajímavého. V přízemí najdete reprezentativní prostory - salonky, jídelnu a knihovnu. První patro sloužilo jako soukromé apartmá Kramářových. A druhé patro? To bylo vyhrazeno pro hosty a služebnictvo.

Ale pojďme se podívat dovnitř. Když vstoupíte do haly, dech se vám zatají. Nádherné mramorové schodiště, zdobené štuky na stropě, umělecká díla na stěnách - to vše vytváří atmosféru luxusu a elegance. A to je teprve začátek!

V salonku vás okouzlí originální secesní nábytek a křišťálové lustry. Knihovna je plná vzácných knih a starobylých map. A jídelna? Ta by mohla hostit královskou hostinu! Velký stůl, nablýskané stříbrné příbory, porcelánové servisy - člověk by si tu připadal jako v pohádce.

Ale skutečným klenotem vily je terasa s výhledem na Prahu. Odtud se vám naskytne panorama, které bere dech. Hradčany, Petřín, Staré Město - celá Praha jako na dlani. Není divu, že právě tady se odehrávaly důležité politické schůzky a recepce.

A nezapomeňme na umění! Vila je plná vzácných obrazů, soch a uměleckých předmětů. Najdete tu díla slavných českých malířů jako Alfons Mucha nebo Max Švabinský. Každý kout vily je jako malé muzeum.

Kramářova vila není jen krásná budova. Je to živoucí kus historie, který v sobě spojuje eleganci první republiky s moderním využitím. A vy máte šanci to všechno vidět na vlastní oči!

Jak se do Kramářovy vily podívat: Den otevřených dveří

Teď vás určitě napadá - jak se do téhle nádhery podívat? Nebojte, mám pro vás dobrou zprávu! I když je Kramářova vila oficiálním sídlem premiéra, několikrát do roka se otevírá veřejnosti. A věřte mi, tahle příležitost stojí za to!

Den otevřených dveří v Kramářově vile je událost, na kterou se vyplatí si počkat. Obvykle se koná dvakrát ročně - na jaře a na podzim. Přesné termíny se zveřejňují s předstihem na oficiálních stránkách Úřadu vlády. Takže sledujte, ať vám tahle šance neunikne!

Ale pozor, vstupenky se rozdávají zdarma a zájem je obrovský. Fronta se tvoří už od časných ranních hodin, takže pokud chcete mít jistotu, že se dovnitř dostanete, připravte se na brzké vstávání. Ale věřte mi, ten zážitek za to stojí!

Během dne otevřených dveří máte možnost projít si celou vilu s průvodcem. Uvidíte reprezentativní prostory v přízemí, soukromé pokoje Kramářových i pracovnu současného premiéra. A samozřejmě si užijete ten úžasný výhled z terasy!

Pro ty, kteří se nemohou dočkat, mám ještě jeden tip. Okolí vily je veřejně přístupné a stojí za návštěvu i samo o sobě. Procházka Letenskými sady s výhledem na Kramářovu vilu může být skvělým zážitkem. A kdo ví, třeba zahlédnete i nějakou významnou osobnost!

Tak co říkáte, už se těšíte na návštěvu? Já vám garantuju, že až jednou projdete branami Kramářovy vily, budete okouzleni. Je to místo, kde se historie setkává se současností, kde každý kámen vypráví příběh. A vy můžete být součástí tohoto příběhu!

Praktické informace pro návštěvníky

Teď, když jsem vás nadchnul pro návštěvu Kramářovy vily, pojďme si projít pár praktických informací. Věřte mi, s těmito tipy bude vaše návštěva hladká jako máslo!

Začněme tím nejdůležitějším - jak se ke Kramářově vile dostanete. Vila se nachází na adrese Gogolova 212/1, Praha 1 - Hradčany. Nejjednodušší cesta vede přes Letenské sady. Pokud jedete MHD, vystupte na zastávce Chotkovy sady (tramvaje 22 a 23) a pak se vydejte pěšky přes park. Za 10 minut jste u cíle!

Pro řidiče mám bohužel méně příznivou zprávu. Parkování v okolí vily je dost omezené. Doporučuju nechat auto někde dál a projít se. Koneckonců, procházka Letnou je zážitek sám o sobě!

Jak už jsem zmínil, vstup do vily je možný jen během dnů otevřených dveří. Vstupenky jsou zdarma, ale jejich počet je omezený. Rozdávají se v den akce přímo před vilou, takže se vyplatí přijít s předstihem. A nezapomeňte si vzít občanský průkaz - bez něj vás dovnitř nepustí!

Prohlídka trvá přibližně hodinu a probíhá s průvodcem. Focení uvnitř vily je povoleno, ale bez blesku. A samozřejmě respektujte pokyny průvodců - přece jen jste v sídle premiéra!

A co si vzít s sebou? Určitě pohodlné boty - budete hodně chodit. Láhev vody taky není špatný nápad, zvlášť v létě. A hlavně si nezapomeňte vzít dobrou náladu a zvědavost!

Po prohlídce budete určitě hladoví. Naštěstí je v okolí spousta skvělých restaurací. Osobně doporučuju Letenský zámeček - mají tam výborné jídlo a nádherný výhled na Prahu. Nebo si můžete udělat piknik v Letenských sadech - romantika zaručena!

A ještě jeden tip na závěr. Pokud se vám nepodaří dostat se dovnitř vily, nezoufejte. I zvenčí je vila impozantní. Navíc, procházka po Letné s výhledem na Prahu je zážitek sám o sobě. Tak či onak, výlet ke Kramářově vile rozhodně nebude ztraceným časem!

Co ještě vidět v okolí: Letenské sady a další atrakce

Tak, už víte všechno o Kramářově vile. Ale co dál? Přece nebudete cestovat přes půl Prahy kvůli jedné budově! Naštěstí je okolí vily plné dalších zajímavostí. Pojďme si projít, co všechno můžete vidět, když už budete na Letné.

Začněme Letenskými sady. Tenhle rozlehlý park je jako zelená oáza uprostřed města. Najdete tu spoustu míst k odpočinku, sportovišť i dětských hřišť. A ten výhled na Prahu? Nepřekonatelný! Zvlášť při západu slunce, kdy se celé město zahalí do zlatavé záře.

Nemůžu nezmínit ikonické Letenské kolečko. Tahle bývalá tramvajová smyčka je dnes oblíbeným místem pro in-line bruslaře, skateboardisty a cyklisty. A když už budete u kolečka, stavte se v Letenském zámečku na pivo nebo limonádu. Sedět na terase s výhledem na Prahu - co víc si přát?

Dalším symbolem Letné je obří metronom. Tahle futuristická stavba stojí na místě, kde kdysi stála obří socha Stalina. Dnes je to oblíbené místo pro setkávání mladých lidí. A ten výhled odtud? Prostě božský!

Pokud vás zajímá technika, určitě si nenechte ujít Národní technické muzeum. Je to ráj pro všechny milovníky starých aut, lokomotiv a dalších technických vynálezů. A hned vedle je Národní zemědělské muzeum, kde se dozvíte všechno o historii zemědělství v českých zemích.

Pro milovníky umění mám taky tip - Akademii výtvarných umění. I když budova sama o sobě není přístupná veřejnosti, často se tu konají výstavy studentských prací. A kdo ví, třeba objevíte budoucí hvězdu českého umění!

A pokud vás zajímá vojenská historie, zamiřte do Armádního muzea Žižkov. Je sice kousek od Letné, ale stojí za to. Uvidíte tam sbírku zbraní, uniforem a dalších vojenských artefaktů od středověku až po současnost.

Vidíte, kolik toho můžete vidět jen v okolí Kramářovy vily? A to jsem zmínil jen zlomek! Letná a její okolí jsou plné zajímavostí, které stojí za prozkoumání. Tak až příště vyrazíte ke Kramářově vile, naplánujte si celý den. Věřte mi, nudit se rozhodně nebudete!

Závěr: Proč stojí za to Kramářovu vilu navštívit

Tak co, už jste přesvědčeni, že Kramářova vila stojí za návštěvu? Pokud ne, dovolte mi shrnout, proč byste si tento architektonický klenot neměli nechat ujít.

Zaprvé, Kramářova vila je živoucí kus historie. Když procházíte jejími chodbami, doslova se dotýkáte míst, kde se psaly dějiny naší země. Od prvního československého premiéra až po současné politické špičky - všichni zanechali v této vile svou stopu. Kde jinde se můžete cítit tak blízko centru moci?

Zadruhé, vila je skutečným architektonickým skvostem. Její novorenesanční styl s prvky secese je pastvou pro oči. Každý detail, od propracovaných štuků až po umělecká díla na stěnách, svědčí o vytříbeném vkusu a lásce k detailu. Pro milovníky architektury je to hotový ráj!

Zatřetí, ten výhled! Už jsem to zmiňoval, ale musím to zdůraznit znovu. Panorama Prahy, které se vám naskytne z terasy Kramářovy vily, je prostě dechberoucí. Není divu, že právě tady se odehrávaly důležité politické recepce - takový výhled dokáže okouzlit i ty nejzatvrzelejší diplomaty.

Začtvrté, návštěva vily je unikátní příležitostí nahlédnout do světa, který je běžně skrytý před zraky veřejnosti. Jak často se vám poštěstí projít se pracovnou premiéra nebo posedět v salonku, kde se rozhodovalo o osudu naší země?

A konečně, návštěva Kramářovy vily je skvělým způsobem, jak spojit vzdělání se zábavou. Dozvíte se spoustu zajímavostí o české historii a politice, ale zároveň si užijete krásný výlet. A co víc, všechno tohle máte zadarmo!

Kramářova vila není jen další památka v Praze. Je to místo, kde se historie potkává se současností, kde se politika mísí s uměním a kde se vám naskytne pohled na Prahu, jaký jinde nezažijete. Je to místo, které vám připomene, jak bohatou a fascinující historii naše země má.

Tak co říkáte? Už plánujete návštěvu? Věřím, že až jednou projdete branami Kramářovy vily, budete stejně nadšení jako já. A kdo ví, třeba se z vás stanou pravidelní návštěvníci dnů otevřených dveří. Jedno je jisté - Kramářova vila vás určitě nezklame!

Kramářova vila - mapa

Užitečné odkazy

Pro více informací o Kramářově vile a dnech otevřených dveří navštivte oficiální stránky Úřadu vlády ČR.

Další tipy na výlet - chci jet jinam

Pokud vás láká objevovat další krásy České republiky, zde jsou některé tipy na další zajímavé cíle:

Klíčová slova: kramářova vila, kramářova vila praha, kramářova vila otevření pro veřejnost, kramářova vila den otevřených dveří, prohlídka kramářovy vily, kramarova vila volný vstupenky, kramářova vila restaurace, jak se dostat ke kramářově vile, den otevřených dveří v kramářově vile, letenské sady kramářova vila

Sdílejte na:
Posted in Praha and tagged .